Stupeň požiarneho rizika v kalamitnom území Tatier pravidelne monitorujú

21.05.2006 Poprad

Vysoké Tatry 21. mája (TASR) - Riziko požiarov v kalamitnom území Tatranského národného parku pretrváva a pravidelne ho monitorujú.\r\n\"Tak ako vlani, aj tento...
Vysoké Tatry 21. mája (TASR) - Riziko požiarov v kalamitnom území Tatranského národného parku pretrváva a pravidelne ho monitorujú.
\"Tak ako vlani, aj tento rok Slovenský hydrometeorologický ústav zverejňuje požiarne riziko. A ako bolo dohodnuté, Technická univerzita Zvolen v rámci projektu požiarnej ochrany robí monitoring v oblasti Vysokých Tatier.

Každý týždeň stanovuje stupeň požiarneho rizika. Pre tento týždeň je vyhlásený prvý, teda najnižší stupeň, \" povedal pre TASR riaditeľ Okresného Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch. Spresnil, že existujú tri stupne požiarneho rizika. Najvyšší je tretí, keď už môže dôjsť k uzatvoreniu niektorých častí turistických chodníkov, ako o tom rozhodne Krajský úrad životného prostredia.
V uplynulom roku bolo v oblasti Vysokých Tatier 28 požiarov, z ktorých najničivejší zasiahol v závere júla oblasť Smokovcov. Od začiatku tohto roka zaznamenali hasiči tri požiare, dva menšie v oblasti Dolného Smokovca a jeden v Tatranskej Lomnici na približne hektárovej ploche.
Projekt protipožiarnej ochrany lesa vo Vysokých Tatrách po vetrovej kalamite, ktorá zasiahla 12 600 ha územia národného parku, bol schválený vlani. Rozdelil rizikové územie na menšie úseky pomocou rozčleňovacích pásov a priesekov, pričom sa využili predovšetkým štátne a lesné cesty. V protipožiarnych pásoch sú odstránené stromy, krovitá a vyššia bylinná vegetácia. Cieľom je zabrániť šíreniu pozemného požiaru. Súčasťou opatrení sú aj izolačné protipožiarne pásy zelených porastov v šírke 20 až 30 metrov. Sú vytvorené z drevín odolnejších proti ohňu, ako sú smrekovec, jaseň, jelša, jarabina či osika. Realizujú ich popri cestách a rozčleňovacích pásoch.
 

Vyberte región

mark